INFORMACE O PRODUKTECH

APIDEZ

Přípravek na prevenci a podporu tlumení VARROÁZY včel 

Popis, složení a balení: 

Dřevěné dýhové pásky, napuštěné tymolem 60mg a jedlovým esenciálním olejem 80mg v jednom pásku.

Charakteristika:

Ekologický přípravek na prevenci a podporu léčby varroázy včel. Je netoxický, nehromadí se ve včelích produktech. Tymol se spolu s karvakrolem nachází v tymiánovém a oregánovém éterickém oleji. Není leptavý ani karcinogenní, je rozpustný v alkoholu a jen mírně ve vodě.Tyto dvě látky mají značnou schopnost ničit bakterie a houby. Tymol se v boji proti kleštíkovi včelímu používá celosvětově. Také se používá jako anestetikum.

Způsob použití:

Vkládejte do včelstva po první jarní prohlídce a v letních/podzimních měsících vždy po vytočení medu. Aplikujte 2 pásky na  10-12 vysokých rámků (jeden mezi 3-4 rámek a druhý mezi 7-8 rámek). U slabších včelstev a nízkých nástavcích se vloží           1 pásek doprostřed plodového tělesa. Pásky se nechají ve včelstvech 3-30 dní. Nejpozději 14 dní před hlavní snůškou je potřeba pásky odstranit. Doporučujeme používat na jaře při první prohlídce a v podletí po vytočení posledního medu. Klinické testy vykazují účinnost při jarním užití 88% a v podletí až 97%.

Upozornění:

Balení otvírejte až těsně před aplikací do včelstva. Originalitu potvrzuje kulatý hologram na obale.

Výrobce: AO " Agrobioprom", Moskva RF


BISANAR

Přípravek na prevenci a tlumení varroázy včel. Jedná se o homogenní tekutinu světležluté až tmavožluté barvy, která obsahuje tymol 100mg/ml a koriandrový a jedlový esenciální olej. Omezuje rozvoj varroázy u včel. Tymol je složka tymiánové silice. V dnešní době ho dokážeme extrahovat a v čisté podobě se jedná o čistou krystalickou látku se silnými antiseptickými vlastnostmi, ničící houby a bakterie. Používá se ve včelařství proti kleštíkovi, v knihařství proti houbám a plísním a v lékařství na léčbu různých kožních mykóz. Stejně dobrý je jako konzervant nebo antiseptikum v ústních vodách. Přirozeně se vyskytuje v mateřídoušce, tymiánu a v horské divoké majoránce.

Koriandrový éterický olej se získává z koriandru, bylinky, která se pro své aroma používá v gastronomii. Koriandr obsahuje velké množství linaloolu, který má sedativní, akaracidní, larvicidní, fungicidní a repelentní účinky. Lehce proniká do metabolismu parazitů a naruší jejich biochemické procesy. Koriandrový olej ovlivňuje trávící a hormonální systém.

Jedlový éterický olej obsahuje důležitý bornylacetát. Je protizánětlivý, antibakteriální, antivirový, analgetický a dezinfekční. Používá se při léčbě mykóz, respiračních onemocněních, nespavosti, zvyšuje odolnost organismu proti infekcím. Bisanar je vyzbrojený silnými složkami, které účinně působí proti Kleštíkovi a zároveň podporují obranyschopnost samotných včel. Má příjemnou vůni. Díky přírodním olejům, které svojí vnitřní stavbou jsou každoročně jiné nezpůsobuje vznik rezisence. Je netoxický, nemá negativní vliv na vitalitu, právě naopak, podporuje produktivitu včelstev a matky v kladení plnohodnotných vajíček.

Způsob použití:

1ml přípravku se rozpustí v 1 litru teplé vody ( 35 - 40°C) nebo 2ml přípravku ve 2 literch vody, záleží na použitém balení. Dobře promíchejte a tento roztok spotřebujte během jednoho dne ( do 12 hodin ). Připravený roztok aplikujte stříkačkou a tenkým proudem aplikujte do včelstva, do uliček mezi rámky v množství 10ml na jednu uličku. Ošetření opakujte 2 - 3 krát s odstupem 7 dní, v první půlce dne, v teplém počasí, kdy teplota neklesne pod 10°C a včely se mohou proletět. Jedna ampulka 1ml Bisanaru vystačí na 10 včelstev. Bisanar se nedoporučuje používat v období hlavní snůšky, pro svoji vůni.

Uvádím odkaz na výzkum pana Ing. Jaroslava Gaspera Phd:

https://apimedico.sk/ucinnost-bisanaru-2020-j-gasper/

Výrobce: AO " Agrobioprom", Moskva RF

HARMONIE PŘÍRODY

Přípravek na odstranění toxinů při otravě včel různé etiologie, pro zvýšení imunity a stimulaci rozvoje včelstev. Harmonie přírody obsahuje kyselinu jantarovou, kyselinu askorbovou, chlorid kobalnatý, česnek, mořskou sůl glukózu. Neobsahuje geneticky upravené složky. Je to prášek bílé až šedo-růžové barvy. Důraz při jeho vývoji se kladl nejvíce na extrémní minimalizaci negativních vedlejších účinků na včely i na člověka, hygienu plodiště v důsledku kontaminace v době ošetřování, maximalizaci účinku synergicky působících účinných látek a jednoduchost i praktičnost použití na včelnicích. Je vyrobený          z organických látek a rostlinných materiálů. Znamená to, že jejich účinnost je o něco nižší než účinnost chemického původu. Avšak můžou významně snížit počet chemických ošetření a jejich negativní vedlejší účinek na imunitu včel.

Kyselina jantarová a kyselina askorbová jsou vitamíny, které mají příznivý vliv na metabolické procesy a mají antioxidační vlastnosti i v malém množství. Jejich cytoprotektivní a stimulační vlastnosti zvyšují adaptivní schopnosti včelího organismu a podporují regenerační procesy. Kyselina jantarová je organická kyselina, která má zásadní vliv při zpracování  energie v buňkách. Při jejím nedostatku se zpomaluje energetický metabolismus, což vede k celkovému oslabení a snížení schopnosti těla regenerovat a odolávat infekci. Zpomaluje stárnutí a opotřebování organismu při zvýšené zátěži a stresu. Je univerzálním biostimulantem, který nemá žádné nežádoucí účinky a má pozitivní vliv na všechny orgánové a tkanivové struktury, je to významný stresový adaptogen, eliminuje toxické účinky záření a magnetických vln na organismus.

Chlorid kobaltu se dnes úspěšně používá i ve včelařství. Působí jako stimulant rozvoje včelstev, hraje úlohu při aktivitě  enzymů, syntéze vitamínu B12. Inhibuje aktivitu mnohých patogenních mikrobů a zvyšuje antibiotický účinek kyseliny jantarové a česneku, podporuje lepší asimilaci vitamínů A, E, C v těle a zvyšuje metabolismus bílkovin, tedy se zvyšuje hmotnost plodu a mladých včel. Při stresu jako jsou otravy včelstev dochází k významné spotřebě vitamínů, když je potřebné eliminovat toxiny a z organismu je vyloučit.

Jednou ze zkoušek při klinickém testování bylo i zimování na medovicovém medu. Včelstva předtím krmená Harmonií přírody vykázaly daleko vyšší odolnost proti toxinům v tomto medu. Prokázala se také výrazná odolnost včelstev při kočování k poli se slunečnicí ošetřenou neonikotinoidy. V hemolymfě včel krmených Harmonií přírody byl pozorován sygnyfikatně větší obsah bílkovin a lyzozimu. Síla včelstev se zvýšila o 40% v porovnání se skupinou, která krmivo nedostávala. Včelstva vystavěli o 30-50% víc mezistěn. Přípravek se testoval i ve včelstvech se slabým až středním stupněm hniloby, nosematózy a askosferózy, kde se pozorovala jejich odolnost a vypořádání se s těmito onemocněními. Testovalo se hygienické  chování včelstev, produktivita, snůška, rozvoj tukového tělíska, úspěšnost přezimování.

Ve všech parametrech včelstva krmená Harmonií Přírody vykazovaly o 40-70% lepší parametry. 

Použítí:

Přípravek Harmonie přírody se rozpustí v teplém ( 35 - 40°C ) cukerném roztoku 1:1 ( voda:cukr ), v poměru 40g přípravku    na 10l cukerného sirupu. Připravený sirup se nalije do horních krmítek v množství 1l sirupu na včelstvo 3 až 4 krát                     s odstupem 3 dní bez ohledu na roční období, hlavně však v jarních měsících ( duben - květen ) a koncem léta ( srpen - září ). Přípravek je kompatibilní s ostatními krmnými doplňky, léky a přípravky pro včely. 

Výrobce: AO " Agrobioprom", Moskva RF

EKOPOL

Přípravek na prevenci a podporu tlumení VARROÁZY a AKARAPIDÓZY včel
Popis, složení a balení:                  
Dřevěné dýhové pásky velikosti 200x20x0,8mm, napuštěné esenciálními oleji - pelyňkovým, koriandrovým,
tymiánovým a mátovým, světle béžové až hnědé barvy.
Charakteristika:
Ekologický veterinární přípravek na prevenci a podporu tlumení Varroázy a Akarapidózy včel.
Způsob použití:
Vkládejte do včelstva po první jarní prohlídce nebo v letních či podzimních měsících vždy po vytočení medu. Aplikujte 2 pásky na 10-12 vysokých rámků (jeden mezi 3-4 rámek a druhý mezi 7-8 rámek). U slabších včelstev a nízkých nástavcích se vloží 1pásek doprostřed plodového tělesa.
Upozornění:
Balení otvírejte až těsně před aplikací do včelstva. Med vytočený z přeléčených včelstev je použitelný
na běžnou konzumaci. Originalitu výrobku potvrzuje kulatý hologram na obalu.
Způsob uchovávání:
Uchovávejte v originálním uzavřeném obalu na suchém místě, chráněném před vlhkostí a přímým slunečním zářením, nedostupném pro děti a zvířata, odděleně od léčiv při teplotě 0 - 25°C.
Použitelnost:
Podle údaje na obalu. Určeno jen pro zvířata.
Nepoužitý a nespotřebovaný veterinární přípravek a jeho obaly se likvidují podle platných právních předpisů.
Schvalovací číslo na Slovensku: 055/R/17-S
Č.šarže: viz obal

Výrobce: AO " Agrobioprom", Moskva RF


Apilekar® 100g

Nový na Slovensku schválený přípravek pro včely.

Obsahuje: med, práškový cukr, extrakt z česneku, extrakt z pergy. Vitamíny, minerály, bílkoviny, uhľohydráty a stopové prvky, které Apilekar® obsahuje, zabezpečují komplex biologicky aktívních a výživných látek, nepostradatelných pro život včel. Tyto nutriční látky jsou zdrojem energie, jsou nevyhnutné na regeneraci tkaniv, regulaci fyziologických procesů, harmonizaci metabolizmu, zvýšení imunity organismu včel a jejich odolnosti vůči nepříznivým faktorům venkovního prostředí, ochranu plodu a zvýšení síly včelstev.

Hlavní účinnou látkou přípravku Apilekar® je éterický olej z česneku, obsahující alkylderiváty cysteinu, které mají fytoncidní účinek. Nejvyšší antimikrobiální sílu mají právě prchavé fytoncidy z tkanivové šťávy česneku.

Druhým důležitým komponentem přípravku Apilekar® je perga, která obsahuje 28 chemických prvků, potřebných pro normální vývin živého organismu a množství fenolových sloučenin, které mají terapeutické a profylaktické vlastnosti. Pergu tvoří všechny známe vitamíny, všech deset esenciálních a dvě desítky neesenciálních aminokyselin, téměř padesát enzymů, desítky uhľohydrátů, desítky stopových prvků, různé hormony, včetně "růstové látky" - heteroauxinu, sacharid - jednoduchý cukr, který se pod vlivem enzymů částečně přemění na kyselinu mléčnou, přičemž se zvyšuje obsah vitamínu K a trvanlivost produktu, minerální soli a organické kyseliny. Perga je vitamínová bomba vytvořená samotnou přírodou. Včelí organismus absorbuje tento vitamínový komplex na 100%, (na rozdíl od jeho umělých "bratrů"). Extrakt z pergy je velkým protivníkem většiny chorob.

Apilekar® není toxický pro včely, ani pro matky a je lehko použitelný. Sílu včelstva zvyšuje o více jak 40% při maximálním rozvoji tukového tělíska. Lépe připraví trávící systém včel, zvyšuje procento úspěšného přezimovaní, přičemž spotřeba zimných zásob je nižší o 15%. Podněcuje matky v kladení plnohodnotných vajíček, stimuluje jarní rozvoj, zvyšuje letní aktivitu a stavitelskou činnost včel. Má pozitivní vliv na metabolické procesy v organismu včel, vedoucí ke zvýšení imunity a odolnosti proti nepříznivým vlivům venkovního prostředí.

Apilekar® je určený jako první jarní příkrm pro včely, kdy je ještě chladné počasí a včely nemůžou brát příkrm z krmítek. Aplikuje se v množství 100 g na jedno včelstvo ze shora na rámky. Zkrmuje se jedenkrát, ve výjimečných případech dvakrát s odstupem 4-5 dní.

Apilekar® je schválený ÚŠKVBL, schvalovací číslo: 022/R/20-S.

Výrobce: AO " Agrobioprom", Moskva RF

NOZETOM

Přípravek na zvýšení odolnosti včel vůči chorobám a nepříznivým vlivům vnějšího prostředí.

Popis, složení a balení:

Homogenní, jemný, disperzní prášek světlešedé barvy, s vůní česneku;                    20g v hermeticky uzavřeném balíčku z hliníkové fólie. 

Obsah: extrakt česneku (suchý), mořská sůl, kyselina askorbová, glukóza.

Charakteristika:

Zvyšuje imunitu včelstev vůči chorobám a odolnost vůči nepříznivým vlivům  vnějšího prostředí.

Způsob použití:

Přidává se do jarního příkrmu (duben-květen) nebo na konci léta (srpen-září),            v období zvyšování síly včelstva, před hlavním sběrem nektaru, při nedostatku      pylu nebo malých zásobách Pergy v úlech, při přípravě včelstva na zimování. Nozetom se přidává do cukerného sirupu (1:1) v poměru 20g Nozetomu na 10l sirupu teplého 35 - 40°C. Připravený roztok se dává do krmítek po 1l na včelstvo,  minimálně 2-3 krát s odstupem 4-5 dní.

Upozornění:

Med vytočený z přikrmovaných včelstev je použitelný na běžnou konzumaci.

Způsob uchovávání:

Uchovávejte v originálním uzavřeném obalu na suchém místě, chráněném před vlhkostí a přímým slunečním zářením, nedostupném pro děti a zvířata, odděleně   od léčiv při teplotě 0 - 25°C.

Použitelnost:

Podle údaje na obalu. Určeno jen pro zvířata.

Nepoužitý a nespotřebovaný veterinární přípravek a jeho

obaly se likvidují podle platných právních předpisů.

Schvalovací číslo na Slovensku: 080/R/19-S

Č.šarže: viz obal

Výrobce: AO " Agrobioprom", Moskva RF

EKOFYTOL

Vysoce účinný koncentrovaný přípravek na podporu zdravého růstu 

a rozvoje včelstva. 

Popis, složení a balení:

Hustá viskózní tekutina tmavohnědé barvy; v plastové lahvičce; 50 ml v kartonové krabičce.

Obsah: extrakt z jehličí, česnekový olej, mořská sůl a voda.

Charakteristika:

Koncentrovaný preparát určený pro včely. Zvyšuje jejich imunitu, podporuje zdravý růst a rozvoj včelstva. Biologicky aktivní látky Ekofytolu stimulují produktivitu matky, produkci mateří a krmné kašičky, zvyšují vitalitu a produ-

ktivitu včelstva, zvyšují procento úspěšného přezimování včelstva. Svým pro- fylaktickým účinkem Ekofytol zabezpečuje ekologicky čistá a zdravá včelstva,          a tím produkci medu bez reziduí. 

Způsob použití:

Ekofytol se používá na jaře, po prvním proletu včel a na podzim, anebo při prvních příznacích onemocnění. Aplikuje se do cukrového roztoku (1:1) při  teplotě 35 - 40°C v poměru 10ml Ekofytolu na 1l cukerného sirupu. Připravený roztok se dává do krmítek - 0,5l na středně silné včelstvo. Krmení se dělá minimálně 2x s odstupem 3 dní.

Upozornění:

Doporučuje se používat Ekofytol při podzimním krmení včelstev, na podporu oslabených včelstev. Med získaný z takto ošetřených včelstev (podle přiloženého návodu) se může použít na potravinářské účely bez omezení.

Způsob uchovávání:

Uchovávejte v originálním uzavíratelném obalu na suchém místě, chráněném před vlhkostí a přímým slunečním zářením, nedostupném pro děti a zvířata, odděleně od léčiv při teplotě 0 - 25°C.

Použitelnost:

Podle údaje na obalu. Určeno jen pro zvířata.

Nepoužitý a nespotřebovaný veterinární přípravek a jeho obaly se likvidují podle platných právních předpisů.

Schvalovací číslo na Slovensku: 081/R/19-S

Č.šarže: viz obal

Výrobce: AO " Agrobioprom", Moskva RF